Government
Residents
Business
Parks & Recreation
Forms & Permits
Contact
Staff Directory by last name
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
I Want To…

Staff Directory

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Name Position Contact
A
Brad Agerton Officer - Uniform Patrol Division
George "Rich" Austin Chief of Police
B
Danelle Baker Officer - Uniform Patrol Division
Kevin Barry Sergeant - Uniform Patrol Division
Charles Barstow Captain - Uniform Patrol Division
Jason Baswell Battalion Chief, Training
Laura Bentley Council District 2/Post1
Logan Bolen Officer - Uniform Patrol Division
Khalil Bouziane Officer - Uniform Patrol Division
Christopher Bradshaw Detective - Criminal Investigations Division
Melissa Branen Site Review Manager
Taylor Bryan Community Builder
Robert Buscemi City Architect
C
Lindsey Causey Officer - Uniform Patrol Division
Seth Chafee Sergeant - Uniform Patrol Division
Jeanette Citta Police Administrative Assistant
Jim Cregge Parks and Recreation Director
D
Christine Doss Executive Aide
E
Robert Edgar Fire Chief
Brandy Edwards Payroll and Revenue Manager
Danny Elliott Battalion Chief
F
Matt Fallstrom Field Services Superintendent
Charles Fannon Officer, Traffic Specialist - Support & Administrative Services Division
Shannon Ferguson Communications Manager
Kathy Fies Accreditation Manager
Alex Fortner Assistant Fire Marshal
David Frizzell IT Manager
G
Capt. Johnny Gomez Public Education Coordinator
Sudie Gordon City Clerk
Jason Griffin Lieutenant - Criminal Investigations Division
H
Jay Hadid Public Works Field Coordinator
Brian Hansford Chief Judge
Scott Harrell Detective - Criminal Investigations Division
Bernadette Harvill Finance Director
Luke Hayduk Officer - Uniform Patrol Division
Cody Hendrix Planning & Zoning Technician
Stephen Hewitt Detective - Criminal Investigations Division
James Hickerson Lieutenant, Morning Watch - Uniform Patrol Division
Roth Hutcheson Battalion Chief
I
Stacey Inglis Assistant City Manager & City Treasurer
J
Peyton Jamison Council District 1/Post 1
Suzanne Johnson Records Clerk
Wendy Johnson Revenue Specialist
Deidra Jones Code Enforcement Officer
K
Ken Kagy City Engineer
Angie Kapijimpanga Customer Service Rep
Capt. Andrew Kennedy Hydrant Maintenance Coordinator
Taylor Konishi Officer - Uniform Patrol Division
Steven Krokoff City Manager
Matt Kunz Council District 2/Post 2
L
Sarah LaDart Economic Development Manager
Brooke Lappin Clerk of Court
Scott Lappin Sergeant - Uniform Patrol Division
Mark Law Environmental Engineer/Arborist
Sara Leaders Transportation Engineer/Planner
Wendy Lee Court Administrative Assistant
David Little Officer - Uniform Patrol Division
Joe Lockwood Mayor
Joe Longoria Council District 3/Post 1
Carter Lucas Assitant City Manager & Public Works Director
M
Robyn MacDonald Zoning Manager
John Macioce Officer - Uniform Patrol Division
Kaylyn Mack Officer - Uniform Patrol Division
Matt Marietta Fire Marshal
Shawn McCarty Captain - Support & Administrative Services Division
Michele McIntosh-Ross Principal Planner (Long Range Planning)
Tom McKlveen Program Manager
Dennis Miller Facilities Manager
Rick Mohrig Council District 3/Post 2
Nicole Morales Building Permit Technician
Honor Motes Procurement Manager
Roddy Motes Public Works Manager
Gary Mullinix Chief Building Official
Scott Mulvey Sergeant, Logistics - Support & Administrative Services Division
N
Alicia Newberry GIS Manager
Andrew Noblett Sergeant - Uniform Patrol Division
P
Jammie Peters Crime Analyst
R
Angela Rambeau Principal Planner (Plan Review, Sign Permits, Variances)
Joshua Reece Officer - Uniform Patrol Division
Jared Richardson Sergeant - Uniform Patrol Division
S
Joshua Salisbury Officer - Uniform Patrol Division
Dawn Serff Administrative Assistant
Fran Shoenthal Solicitor
Rick Slay Building Plans Examiner
Courtney Spriggs Community Outreach Manager
Coleman Sproles Officer - Uniform Patrol Division
Nicholas Stanise Officer - Uniform Patrol Division
Jennifer Stephens Fire Department Administrative Assistant
Mark Stephens Deputy Fire Chief
Teresa Stickels Conservation Projects Manager
T
Chad Taylor Lieutenant, Training - Support & Administrative Services Division
Sam Trager Human Resources Director
Kim Trawick Records Clerk
W
Christopher Ward Lieutenant, Day Watch - Uniform Patrol Division
Chad West Community Outreach Officer - Support & Administrative Services Division
Chris Williams Code Enforcement Supervisor
Susan Wilmath Permit Technician